Our Races

 Bure Valley 10

The BVH 10 mile race for 2019 will be held on Sunday 29th September

View full 2018 race results & photos

Course Map

2018 Prize Winners

Individuals: Men

Overall
1. Kevin Holland 00:55:28 (Wymondham AC)
2. Dominic Blake 00:56:43 (Reepham Runners)
3. Christopher Hollinshead 00:57:16 (Cannock & Stafford AC)

M40-44
1. Chris Merrylees 00:59:42 (North Norfolk Beach Runners)
2. Neil Adams 00:59:53 (North Norfolk Beach Runners)
3. Richard Johnson 01:00:31 (Wymondham AC)

M45-49
1. Wayne Cook 01:02:09 (Colchester Harriers AC)
2. Matthew Collier 01:05:23 (Norfolk Gazelles AC)
3. Neil Walpole 01:07:05 (Norwich Road Runners)

M50-54
1. Sean Bowen 01:05:12 (Garden City Runners)
2. Graham Johnson 01:08:37 (Coltishall Jaguars)
3. Jon Brooker 01:09:34 (Newmarket Joggers)

M55-59
1. John Moore 01:00:33 (Norfolk Gazelles AC)
2. Gary Grand 01:08:25 (Norwich Road Runners)
3. Chris Moore 01:13:04 (Norfolk Gazelles AC)

M60-64
1. Andrew Lane 01:14:09 (Wymondham AC)
2. David Mower 01:16:30 (Waveney Valley AC)
3. Peter Thompson 01:18:11 (Norfolk Gazelles AC)

M65+
1. Stephen Dady 01:11:25 (Wymondham AC)
2. Sam Weller 01:18:17 (North Norfolk Beach Runners)
3. Chris Groves 01:26:23 (Tri-Anglia Triathlon Club)

Individuals: Women

Overall
1. Kathryn Mathias 01:02:43 (City of Norwich Athletics Club)
2. Rosanna Andrews 01:03:47 (Rugby and Northampton)
3. Eleanor Grubb 01:04:07 (City of Norwich Athletics Club)

F40-44
1. Emma Blake 01:08:17 (Coltishall Jaguars)
2. Zoe Chase 01:11:32 (Waveney Valley AC)
3. Cassie Barker 01:15:51 (Wymondham AC)

F45-49
1. Sharon Hurren 01:10:21 (Wymondham AC)
2. Theresa Dooley 01:10:32 (Norfolk Gazelles AC)
3. Ruth Brandon 01:13:40 (Holme Pierrepont Running Club)

F50-54
1. Louise Hurr 01:15:03 (Norfolk Gazelles AC)
2. Niki Park 01:18:11 (Wymondham AC)
3. Anneke Cook 01:21:07 (Wymondham AC)

F55-59
1. Dianne Bird 01:21:41
2. Bobbie Sauerzapf 01:24:23 (Bungay Black Dog RC)
3. Helen Ganson 01:34:11 (Coltishall Jaguars)

F60-64
1. Penny Edwards 01:16:34 (Norwich Road Runners)
2. Alison Stewart 01:20:39 (Norwich Road Runners)
3. Lucy Walker 01:20:40 (Coltishall Jaguars)

F65+
1. Cindy Burgess 01:38:18 (Wymondham AC)
2. Pat Brightman 01:53:34 (Great Yarmouth & District AC)

Clubs

Clubs: Male U40

City of Norwich Athletics Club 1 (28)
5 Adam Bamford
11 Chris Yeates
12 John Scoggins

Norwich Road Runners 1 (69)
4 Simon Wright
15 Carl White
50 Shaun Sparkes

Wymondham AC 1 (301)
6 Kirk Bagge
13 David Roy
282 Richard Morris

Clubs: Male O40

North Norfolk Beach Runners 1 (39)
7 Chris Merrylees
8 Neil Adams
24 Darren Armstrong

Norfolk Gazelles AC 1 (59)
10 John Moore
22 Phil Whiting
27 Matthew Collier

Wymondham AC 1 (62)
1 Kevin Holland
9 Richard Johnson
52 Stephen Dady

Clubs: Female U40

Norwich Road Runners 1 (212)
42 Jessica Behan
79 Becky Willett
91 Melissa Baker

Wymondham AC 1 (379)
40 Sarah Peachey
149 Victoria Gray
190 Michelle Barker

Norwich Road Runners 2 (387)
95 Jodie Causer
145 Lisa Hall
147 Kelly Simmonds

Clubs: Female O40

Wymondham AC 1 (222)
44 Sharon Hurren
80 Cassie Barker
98 Niki Park

Norfolk Gazelles AC 1 (250)
46 Theresa Dooley
77 Louise Hurr
127 Louise Isherwood

Coltishall Jaguars 1 (273)
36 Emma Blake
116 Vikki Harper
121 Sonja White

2016 Results

2017 Results